|  04/23/2014 - چهارشنبه 3 ارديبهشت 1393

You are here: شما اینجا هستید: در باره سازمان > مراکز اجرایی سازمان > مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه
مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه

 

 

این مرکز در جنوب شهر کهریزک و در ابتدای جاده قدیم تهران- قم واقع شده است. این مرکز با مساحتی نزدیک به 1400 هکتار از سال 1355 پذیرای پسماند شهر تهران بوده است. همه روزه به طور متوسط بیش از 7000 تن پسماند وارد این مرکز می شود. پسماند منتقل شده به این مرکز از منابع مختلفی ارسال می شود که عبارتند از: مناطق 22 گانه شهر تهران، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمان، شرکت‌ها و شهرک‌ها.

پسماندهای وارد شده به این مرکز، پس از توزین، یا برای طرح‌های پردازش پسماند و تولید کمپوست به واحد های بازیافت و پردازش مجتمع آرادکوه هدایت می شوند و یا به ترانشه های مرکز دفن منتقل و دفن می گردنند. در حال حاضر در این مرکز واحدهای مختلفی دایر و فعال هستند.

واحدهای پردازش

این واحدها که شامل 14خط بازیافت و پردازش پسماند هستند که از سال 1384  تاکنون با همکاری بخش خصوصی راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده است. جدول زیر برخی از مشخصات واحد های پردازش موجود در مجتمع آرادکوه را نشان می دهد.

 

 

تصاویر مربوط به واحدهای پردازش:

 
  

  

  

  

 

واحد پردازش بیومکانیکال :
 این واحد به عنوان تز دکتری یک دانشجو از دانشگاه روستوک آلمان اجرا شد و سپس به صورت یک واحد بازیافت و پردازش تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت. در این واحد بطور مستمر و روزانه، پشته‌سازی از تولیدات واحدهای شماره 1 و 2 پردازش، کارخانه کمپوست، کارکو و مواد خرد شده توسط دستگاه Z85، همراه با لوله گذاری و نصب فن‌های هوادهی انجام شده است. در این روش پسماند ریزدانه پس از جداسازی و خرد شدن، وارد فرآیند کمپوست‌سازی شده و پس از پشته سازی با هوادهی فعال یا غیرفعال در طی زمان به کپموست تبدیل می شود.

کارخانه کوچک کمپوست ( کارکو ): این کارخانه پس از بازسازی در خرداد ماه سال 86 مجددا" راه اندازی گردید و هم اکنون با  ظرفیت متوسط پردازش 300 تن زباله در روز در حال فعالیت می باشد.

واحد پلنت 500 تنی :
در اواخر سال 1372 مطالعات اولیه و بررسی های فنی برای احداث کارخانه کمپوست در حاشیه مرکز دفن زباله کهریزک آغاز گردید و بر اساس نتایج حاصل از مطالعات این کارخانه در تیر ماه 1377 با ظرفیت پذیرش 500 تن زباله در هر شیفت کاری راه اندازی شد. این کارخانه از ساختمانها و تجهزات تولید کمپوست صنعتی و واحدهای اداری و خدماتی تشکیل شده است. کمپوست تولید شده در این کارخانه که حدود 1 درصد ظرفیت ورودی است پس از طی فرآیند غنی سازی به مصارف مختلف گیاهی و زراعی می‌رسد.

 

سایت هوادهی و پالایش کمپوست

   

 

 

این سایت با مساحت 40 هکتار، بزرگترین سایت تخمیر کمپوست در خاور میانه است. این سایت شامل دو سایت هوادهی شماره یک و دو می باشد. سایت هوادهی شماره 1 و 2 با وسعتی معادل 22 و 18 هکتار  به 7 دستگاه هوادهی یا تاپ ترن (Top Turn)  به منظور فرآوری محصول بدست آمده از کارخانجات کمپوست مجهز می باشد.

پسماندهای تر حاصل از خطوط پردازش مجتمع آرادکوه به صورت مستقیم توسط تسمه نقاله به دو سایت هوادهی شماره 1 و 2 منتقل می شوند. پسماندهای تر به صورت پشته هایی به ارتفاع 2 متر و طول 200 متر بر روی یکدیگر ریخته شده  و به طور متوسط 8 هفته بر روی یکدیگر باقی می مانند.در طول این مدت بر اثر فعالیت باکتری های هوازی مواد آلی تجزیه شده و بر اثر حرارت تولید شده، رطوبت موجود در پسماند (50 درصد وزن از کل پسماند تر ورودی) به صورت بخار خارج می شود.در طول این مدت بنا به نظر آزمایشگاه کنترل کیفیت مجتمع آرادکوه، پشته های موجود در سایت ها توسط دستگاه های هوادهی زیر و رو شده تا کمپوست تولیدی از یکنواختی بیشتری برخوردار گردد. نمودار زیر رئند افزایش مساحت سایت هوادهی شماره 1 و 2 را نشان می دهد.

کمپوست تولیدشده در این سایت پس از طی مرحله رسیدگی به واحدهای پالایش کمپوست وارد شده  و به سه خروجی کمپوست درجه 1، کمپوست درجه 2 و مواد ریجکت تبدیل می شود. تصاویر زیر مربوط به سایت پالایش کمپوست می باشد.

             

نمودار سمت راست زیر روند افزایش مساحت سایت هوادهی شماره 1 و 2  و نمودار سمت چپ روند صعودی افزایش ظرفیت اسمی واحدهای پردازش مجتمع آرادکوه را در طی سال های مختلف نشان می دهد.

     

حق انتشار اطلاعات براى شهردارى تهران محفوظ است 1390 - 1385
^ انتقال به بالا