07/23/2018 - دوشنبه 1 مرداد 1397
انفاق

«ای مؤمنان، از آنچه روزی شما کرده ایم به دیگران انفاق کنید.»
قرآن کریم

 یکی از شاخصه های زندگی اسلامی ایرانی فرهنگ انفاق است. انفاق یعنی خرج کردن و بخشیدن مال در راه خدا. یکی از بارزترین مصادیق انفاق در راه خدا، کمک به مستندان و نیازمندان است؛ ولی انفاق به همین خلاصه نمی شودانفاق شامل هزینه کردن وقت، توانایی های معنوی و تمام نعمت هایی است که خداوند به انسان بخشیده برای هر کار خدا پسندانه ای هم می شود. تمام نعمت هایی که از طرف خدا به ما می رسد خواه مال یا تخصص یا دانش و توانایی همه و همه امانت هایی تلقی می شو که از طرف خدا در اختیار ما قرار داده شده است برای همین شریک کردن دیگران در این نعمت انفاق است.  انفاق

 

در انفاق قبل از اینکه به دیگری فایده برسد به خودمان فایده رسانده ایم. خرج کردن برای نیازمندان یعنی دل کندن از چیزی که شما آن را متعلق به خودت میدانی و به اشتراک گذاشتن تخصص، علم، توانمندی یا آموزش به دیگران در راه خدا یعنی اینکه مادام العمر این ثواب و اجر برای شما می ماند و نتیجه کار به خود او برمی گردد واز نظر معنوی هم روح گذشت و بخشش و فداکاری و نوع دوستی و برادری در انفاق دهنده پرورش می دهد و وسیله موثری برای تکامل روحی و پرورش شخصیت اوست.

انفاق موجب خیر و برکت فراوان در زندگی است. انفاق برکات عجیبی در زندگی به همراه خود می آورد، سبب آمرزش گناهان می شود، روزی را زیاد می کند و در آن دنیا هم یکی از سنگین ترین اعمال در تراوزی سنجش الهی است. با انفاق ما خدا را مالک حقیقی و خود را نماینده خدا در زمین تصور می کنیم.

خب همانطور گه گفتیم انفاق تنها در بعد مالی نیست بلکه معنویات را هم شامل می شود در بحث حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی مدیریت پسماند ما هم می توانیم انفاق کنیم.


زندگی سبز می توانیم در باره تفکیک پسماند در مبدا و فواید آن به اقوام، دوستان، آشنایان و شهروندان آموزش دهیم. سرای محلات نیز اینکه از آلوده شدن طبیعت و محیط زیستی که خدا به ما عطا کرده است جلوگیری کنیم موجب خیر و برکت در زندگی ماست.

 زندگی سبز مجله های خود را به مطب پزشکان اهدا کنیم تا دیگران استفاده کنند.


زندگی سبز اگر طرز استفاده صحیح از ماشین های اداری را می دانیم همکاران خود را با طرز استفاده صحیح ماشین‌های اداری آشنا کنیم تا با استفاده درست از ماشین‌های اداری، کارکرد لوازم بیشتر و دور ریزها کمتر شود.

 
زندگی سبز طرز تهیه کمپوست یا کودآلی در خانه را یاد بگیریم و به همه آموزش دهیم.

 
زندگی سبز در مدارس راه های کاهش پسماند و صرفه جویی در لوازم التحریر را آموزش بدهیم.


 دوست خوبم، اگر پیشنهادی در این مورد بنظرتان می رسد آن را برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در این بخش درج کنیم.

زندگی سبز، سبک زندگی اسلامی ایرانی

کمينه

اطلاعات تماس با شما

بازخورد شما