07/23/2018 - دوشنبه 1 مرداد 1397
شکرگزاری و قدردانی


وَ مَن شَکَرَ فَإِنَّمَا یَشْکُرُ لِنَفْسِه‌;(نمل‌،40)

هر کس شکر کند به سود خود شکر کرده است‌.

 شکر نعمت، نعمتت افزون کند                     کفر نعمت از کفت بیرون  کند     «سعدی»

یکی از اخلاقیات مسلمان ایرانی، سپاسگزاری و قدردانی از خداست. شکرگذاری، حق خداوند در برابر نعمت هایش به ماست. علاوه بر شکرگزاری زبانی، باید بدانیم در عمل نیز باید قدردان و سپاسگزار باشیم. باید بدانیم نعمت های خدا را در چه مسیری استفاده کنیم و کفران نعمت نکنیم. باید به شکرانه نعمتی که به ما رسیده است به دیگران کمک کنیم. 

شکر نعمت می تواند پرهیز از کارهایی باشد که خداوند منع کرده و یا انجام کارهایی باشد که خداوند به آن سفارش کرده است. خدا می فرماید اگر سپاسگزاری کنید من نعمت هایم را زیادتر می کنم. 


 شکر نعمت

آدمی می‌تواند برای بسیاری از چیزها متشکر و قدردان باشد. برای زیبائی طبیعت، برای بدست آوردن دوباره سلامتی، برای نور خورشید، برای خنده کودکانمان. هر چه شکرگزارتر باشیم، دلائل بیشتری برای شکرگزاری خواهیم یافت. قدر‌شناسی، روابط ما با دیگران را مثبت می‌کند، بخش زیادی از رضایت زندگی به همین رابطه‌ مثبت برمی‌گردد. افراد قدرشناس‌تر، آدم‌های راضی‌تری هستند. آنان از زندگی خودشان بیشتر راضی هستند و خوبی‌ها را بیشتر می‌بینند و درک می‌کنند و رضایت از زندگی خود، خوشبختی است.


اما چگونه قدرشناس واقعی باشیم؟

 زندگی سبز اگر برای گشت و گذار به طبیعت  می رویم می توان به شکرانه آنکه به سلامت رسیده ایم یا شکرانه اینکه خدا این امکان را برای ما فراهم کرده تا از طبیعت زیبایش استفاده کنیم زباله های ریخته شده در محیط را جمع آوری کنیم تا امانت خدا را به خوبی حفظ کرده و از این طریق شکرانه بجا آورده باشیم.

زندگی سبز می توان به شکرانه و قدردانی از اینکه وضعیت تحصیلی فرزندمان خوب است سطل بازیافت برای کلاس او تهیه کرده و به دانش آموزان کلاس یا مدرسه او، تفکیک و بازیافت را آموزش دهیم.

زندگی سبز  می توان به شکرانه و قدرشناسی از داشتن خانواده ای خوب، سعی کنیم تفکیک پسماند را به همسایه ها و دوستان خود آموزش دهیم.

زندگی سبز برای قدرشناسی یا سپاسگزاری از دوست، همکار یا فامیل خود، می توانیم هنرهای بازیافتی را درست کرده و به او هدیه دهیم. هدیه های بازیافتی می تواند انگیزه مصرف دوباره از دورریزها را در بقیه افراد ایجاد کند.

دوست خوبم، شما هم فکر کن برای شکرگزاری و قدردانی چه پیشنهادهایی به ذهنت می رسد. می توانی آن را برای ما ارسال کنی تا با نام خودت اینجا ثبت کنیم.

زندگی سبز، سبک زندگی اسلامی ایرانی

کمينه

اطلاعات تماس با شما

بازخورد شما