07/23/2018 - دوشنبه 1 مرداد 1397
قرض الحسنه

 


«مَّن ذَا الَّذِی یُقْرِض‌ُ اللَّه‌َ قَرْضًا حَسَنًا فَیُضَـَاعِفَه‌ُ لَه‌ُ أَضْعَافًا کَثِیرَة‌ً وَاللَّه‌ُ یَقْبِض‌ُ وَیَبْصُـطُ وَ إِلَیْه‌ِ تُرْجَعُون‌َ»


کیست که به خدا قرض الحسنه دهد، تا خدا بر آن چند برابر بیفزاید؟ خدا تنگدستى دهد و توانگرى بخشد و شما به سوى او باز گردانده مى‏شوید.گاهی ممکن است کسی پول ندارد اما لوازمی در خانه دارد که می تواند آن ها را قرض دهد. برای دانشگاه کنکور می خوانی خب می توانید کتاب های کنکور را قرض بگیری و کتاب های خودت را هم قرض بدهی. شاید دستگاه درل را دو بار در سال لازم داری خب می توانی آن را قرض بگیری. نردبان یا دیگ بزرگ داری می توانی آن را قرض دهی تا دیگری نیاز به خرید این لوازم را نداشته باشد. لباس عروس یا دامادی داری چه خوب است به افرادی که قرار است عروس یا داماد شوند قرض دهی تا دیگرا متحمل هزینه زیاد نشوند. حتی اگر ماشین مناسب یا لوازم سفره عقد داری باز هم می توانی قرض دهی تا کارشان راه بیافتد.

بله بعضی چیزها در بعضی خانه ها هست و در بعضی خانه ها نیست می توانیم به همدیگر قرض بدهیم تا لازم نباشد دوباره کالایی تهیه شود که بندرت استفاده می شود و در بعضی موارد حتی شاید دیگر لازم به استفاده آن ها نباشد. 

 قرض الحسنهیکی از کارهای خداپسندانه ای که در سبک زندگی اسلامی ایرانی رایج است موضوع قرض دادن به نیازمندان است.قرض الحسنه همان وام نیکوست. قرضی که در آن بهره ای در کار نیست. در قرض الحسنه ما در حقیقت به خدا قرض داده ایم و این قرض جندین برابر نزد خدا ثواب دارد. حتی ثواب قرض الحسنه از صدقه چندین برابر بیشتر است. قرض الحسنه فقط در مورد قرض پول خلاصه نمی شود بلکه در مورد لوازم خانه را نیز شامل می شود.

 

خرید و مصرف معقول کالاها اعم لوازم خانه و ... یکی از راه های کمک به کاهش پسماند و حفظ محیط زیست است و علاوه بر آن توان اقتصاد خانواده را بالا می برد. وقتی کالا و یا لوازمی را که به ندرت استفاده می کنیم قرض بگیریم یا قرض دهیم کالای کمتری خرید کرده ایم به اقتصاد خانواده و کشور کمک کرده ایم و در عین  حال به کاهش پسماند و حفظ محیط زیست خود کمک کرده ایم. با پس اندازهای کوچکی که از صرفه جویی در خرید یا به عبارت بهتر با خرید صحیح و منطقی، حاصل می شود می توان سرمایه های بزرگی برای فعالیت های مفید ایجاد کرد و در عین حال به حفظ محیط زیست نیز کمک کرد.

 

راه های قرض الحسنه در راستای کاهش پسماند


زندگی سبز    اولین قدم دقت در خرید کالاست. قبل از خرید کالا فکر کنید چقدر نیاز به آن کالا دارید اگر بندرت از آن استفاده می کنید پس حتی الامکان کرایه یا قرض بگیرید.

زندگی سبز  کتاب های کتابخانه خود را به کسانی که نیاز دارند قرض دهید تا مجبور به خرید کتاب نشوند و در تولید کاغذ صرفه جویی شود.

زندگی سبز  اگر کسی لباسی برای مراسم جشن از شما خواست به او قرض دهید. لباس های مجلسی معمولا دفعات زیادی استفاده نمی  شوند. تهیه لباسی که بندرت استفاده می شود یعنی اتلاف منابع و انرژی، کمک به صرفه جویی خانواده و تولید پسماندکمتر.

زندگی سبز  لوازم کودک خود را می توانیم به دیگران قرض دهیم کودک ما رشد می کند و لوازم او جاگیر هستند پس چه بهتر لوازم، اسباب بازی و حتی لباس هایش را به کسانی که کودکی در خانواده دارند ببخشیم یا قرض دهیم.

 

دوست خوبم، پیشنهاد دیگری در مورد قرض الحسنه دارید خب برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در همین بخش درج کنیم.

 

زندگی سبز، سبک زندگی اسلامی ایرانی

کمينه

اطلاعات تماس با شما

بازخورد شما