07/23/2018 - دوشنبه 1 مرداد 1397
هبه

لا تَزالُ اُمَّتى بِخَیرٍ ما تَحابّوا و َتَهادَوا وَ أَدَّوُا المانَةَ؛
امّت من تا هنگامى كه یكدیگر را دوست بدارند، به یكدیگر هدیه دهند و امانتدارى كنند، در خیر و خوبى خواهند بود. (پیامبر اکرم)

موقع خانه تکانی، موقع اسباب کشی به وسایل و لوازمی برخورد می کنید که مازاد یا بلا استفاده هستند اینجور مواقع چه می کنید؟ جارو برقی تان خراب شده است و در هر صورت می خواهید اقدام به خرید جارو برقی جدید کنید، با جاروی معیوب چه می کنید؟ کودکتان بزرگ شده است و لوازم او مازاد هستند و جاگیر، چه می کنید؟
 هبه

یکی از اعمال نیکوی شایع درسبک زندگی اسلامی ایرانی هبه است. هبه یعنی بخشش، یعنی شخصی چیزی از مال خود را بطور مجانی و بدون عوض به دیگری ببخشد.

در مدیریت پسماند نیز موضوعی به نام کاهش و استفاده مجدد از دورریزها وجود دارد. اگر لوازم اضافی و مازاد قابل استفاده در خانه یا محل کار داریم، لوازمی مثل مبلمان، لوازم برقی و..، می توانیم به کسی ببخشیم تا دوباره مورد استفاده قرار گیرد حتی اگر نیاز به تعمیر داشته باشد آنرا تعمیر کرده و به افراد نیازمند ببخشیم. این کار ما نوعی مشارکت معنوی است که در آن در واقع کمک کرده ایم تا کالای کمتری خریداری شود واز لوازم بلااستفاد و مازاد مجدداً استفاده شود و در نهایت از طریق استفاده مجدد از لوازم به کاهش پسماند و حفظ محیط زیست خود کمک کرده ایم.

ارگان هایی مانند کمیته امداد و بهزیستی پذیرای لوازم دست دوم قابل استفاده شهروندان هستند. همچنین در حال حاضر طرحی به نام "طرح هبه" در شهرداری تهران در طول سال اجرا می شودکه شهروندان می توانند از طریق تماس با 137 و دریافت کد، هدایا و لوازم اضافی و مازاد قابلاستفاده خود را (مانند مبلمان و لوازم برقی که قابل تعمیر و استفاده هستند) در اختیار ماموران شهرداری که با لباس و کارت های ویژه به همراه ماشین های مخصوص به در منازل آنها مراجعه می کنندقرار دهند که در صورت نیاز، بازسازی شده و در اختیار افراد نیازمند قرار می گیرد. بعد از تحویل هدایا، خانواده های دریافت کننده هدیه، به افراد اهداکننده لوازم معرفی خواهند شد تا اعتماد نسبت به عملکرد شهرداری و میزان مشارکت ها افزایش یابد.البته مدیریت شهری تهران برای اینکه شهروندان مطمئن باشند که این اقلام به دست نیازمندان واقعی می‌رسد، اعلام کرده این آمادگی را دارد که شهروندانی که اقلام قابل توجهی را اهدا می‌کنند، از نحوه توزیع اجناس و این که آن ها به دست چه خانواده‌ای رسیده است، آگاه کنند. از دانشجویان و جوانان هم دعوت شده که در توزیع اقلام میان نیازمندان، به نیروهای شهرداری کمک کنند.برای اینکه در این میان سوء‌استفاده‌ای هم نشود، شهروندان تنها با سامانه 137 باید تماس بگیرند تا نیروهای شهرداری با لباس و ماشین مشخص به آنها مراجعه کرده و اقلام آن ها را تحویل بگیرند

زندگی سبز  وسایل و ابزارها را بیشتر از میزان نیازتون هم نگه ندارید. لوازم التحریر اضافی قابل مصرف رو به خیریه/اداره/مدرسه یا هرجایی كه به نظرتون استفاده خواهد شد اهدا كنید. بقیه اش رو هم هر طوری كه مناسبه بازیافت كنید.

زندگی سبز اگر شما یا خانواده‌تان مجله و یا كتب قدیمی یا بلااستفاده دارید كه می‌خواهید آنها را بیرون بریزید، بجای دور انداختن، آن ها را به آسایشگاه ها، موسسات خیریه، مدارس، بیمارستان ها، پرورشگاه ها و اطاق های انتظار مطب پزشکان بدهید.

زندگی سبز  پیش از سال نو یا سال تحصیلی، وسایلی را که نیاز ندارید به نیازمندان یا افرادی که به آن احتیاج دارند اهدا کنید.

زندگی سبز  دانش آموزان می توانند کارهای هنری از دورریزها تهیه کرده به دوستان، خانواده و مسئولین مدرسه خود هدیه بدهند و یا اینکه می تواند لوازمی را هدیه دهید که به کاهش زباله کمک کند. بطور مثال رومیزی و دستمال نخی، ظروف چندبار مصرف، مداد و خودکار با نوک قابل تعویض، لوازم التحریر تهیه شده با کاغذهای بازیافتی، وسایل برقی شارژ شدنی یا دارای باطری های قابل شارژ، وسایل روشنایی دارای لامپ مهتابی و کم مصرف و نظیر این ها.

 
دوست خوبم، شما هم فکر کن ببین برای هبه چه پیشنهادهایی به ذهن ات می رسد. آن را برای ما ارسال کن تا اینجا ثبت کنیم.

زندگی سبز، سبک زندگی اسلامی ایرانی

کمينه

اطلاعات تماس با شما

بازخورد شما