07/23/2018 - دوشنبه 1 مرداد 1397
اسراف و تبذیر

«کلوا و اشربوا و لاتسرفوا: بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید.»


«لا إنّ اعطاءَ المالِ فی غیر حقّه تبذیر و اسرافٌ و هُوَ یَرفَعُ صاحبَه فی الدّنیا و یَضَعُهُ فی الاخِرَة ویُکرِمُهُ فی النّاس و یهینه عندالله»


یعنی «آگاه باشید مال را در غیر مورد استحقاق صرف کردن تبذیر و اسراف است، ممکن است این عمل انسان را در دنیا بلند مرتبه کند مسلماً در آخرت او را پست و حقیر خواهد کرد. 

به خرید می­ رویم و با دیدن کالاهای رنگارنگ و شیک و تازه مد شده، بدون اینکه نیازی داشته باشیم آنرا می ­خریم. ده نفر مهمان داریم اما به اندازه 15 نفر، غذا تهیه می ­کنیم و در آخر غذاهای اضافی را در سطل زباله می ­ریزیم و یا در یخچال می ­گذاریم ولی چون نمی توانیم برای چند وعده غذای تکراری بخوریم بعد از چند روز باقیمانده غذاها را دور می ­ریزیم. وسایل خانه مان قابل استفاده و تمیزاست اما پس از گذشت مدت کمی، به دلیل آنکه از مد افتاده، آن ها را تعویض می ­کنیم. در ازدواج ها، جهیزیه یا مجلس عروسی را بهر قیمت که شده سنگ تمام می ­گذاریم وسایلی را که سال های سال امکان استفاده از آن نیست برای جهیزیه تهیه می ­شود. بخاطر چشم و هم چشمی، خودنمایی، فخر فروشی، تبلیغات یا دلایل غیر منطقی دیگر، عروسی را با تجمّلات فراوان برپا می ­کنیم. بدتر از آن فکر می کنیم هرچه پوشاک، خوراک و وسایل زندگی مان درحد عالی باشد از ارزش و مقام بهتری در جامعه و جلوی سایرین برخورداریم.


 

 

 همه این کارهایی که بعضی از ما کم و بیش آنرا انجام می ­دهیم نوعی اسراف و تبذیر است. اسراف علاوه بر نتایجی که روی اقتصاد خانواده دارد بر اقتصاد ملی تاثیر می ­گذارد و موجب اتلاف منابع ملی و هدر رفت انرژی و تخریب محیط زیست ما می ­شود. زیرا خرید کالای بیشتر و مصرف بیشتر یعنی تولید پسماند بیشتر و در نهایت محیط زیست آلوده تر.

 

اسراف یکی از مواردی است که در سبک زندگی اسلامی ایرانی اهمیت فراوان دارد. اسراف یعنی از حد گذشتن، از حد تعادل خارج شدن و غالبا در مورد خرج پول یا مصرف استفاده می ­شود. اما تبذیر آنست که آن چنان مصرف کنیم که به اتلاف و ضایع شدن کالا یا مواد منجر شود. به عبارت دیگر اگر ما غذای بسیار گرانقیمت تهیه کردیم که بتوان عده زیادی را آبرومندانه تغذیه کرد ما از حد تعادل خارج شده­ ایم و اسراف کرده­ ایم گرچه ظاهراً چیزی نابود و ضایع نشده ­است. اما اگر دو مهمان داریم و به اندازه چهار مهمان غذا تهیه کرده ایم در اینجا ما تبذیر کرده ­ایم زیرا باعث اتلاف و ضایع شدن مواد غذایی شده­ ایم.طبق آیات قرآن و روایات، اسراف و تبذیر، مذموم و ناپسند هستند و توصیه به رعایت حد اعتدال در همه امور شده ­است. وقتی اسراف یا تبذیر می ­کنیم شاید در نظر مردم باعث اکرام و زبانزد شویم اما در پیشگاه خدا این عمل موجب سقوط مقام انسانی است.

 

حال چکار کنیم که اسراف و تبذیر نکرده و در تولید کمتر پسماند کمک کرده باشیم:

 

زندگی سبز   همیشه موقع خرید لیست خرید همراه داشته باشیم و تنها چیزی را تهیه کنیم که به آن نیاز داریم.


زندگی سبز  
در خرید اجناس و مواد غذایی . افراط و زیاده ­روی نکنیم و به اندازه نیاز خریداری کنیم تا مواد غذایی سالم را به دلیل کهنه شدن به زباله تبدیل نکنیم. به عنوان مثال هنگام خرید میوه و سبزیجات اگر به جای خرید اندک و به مقدار مورد نیاز، بیش از مصرف دو یا سه روز خریداری گردد، قطعا بخشی از آن حتی در داخل یخچال دچار فساد شده و دیگر نمی ­توان از آنها استفاده­ کرد. به عبارت دیگر این کالاها تبدیل به زباله می ­گردند.


زندگی سبز
بعضی از والدین فکر می ­کنند که اگر در ظرف غذای کودک غذای بیشتری بکشند، کودک تغذیه کامل ­تری خواهد­داشت و یا میوه های درشت را برای کودکان پوست می ­گیرند که معمولا نیمی از میوه ها روانه سطل زباله می شود.


زندگی سبز  به جای ظروف یکبار مصرف که هم باعث تولید پسماند بیشتر می شود هزینه ای را به خانواده تحمیل می کند. ظروف بادوام استفاده کنیم زیرا این ظروف تا 500 الی 700 سال تجزیه نمی شوند.


زندگی سبز  
مواد غذایی را درست انتخاب و درست مصرف کنیم. تبدیل کردن مواد غذایی به زباله ظلمی در حق انسان ها و محیط زیست است.


زندگی سبز  
اگر به خواندن مجلات علاقه دارید از طریق اینترنت مشترک مجلات شوید. نامه ای به این مجلات بنویسید و بگویید به خاطر جلوگیری از هدر رفت کاغذ می­ خواهید آن ها را به صورت آنلاین بخوانید. همچنین می ­توانید نشریات را با دوستان تان مشترکاً آبونه شوید.


زندگی سبز بجای آنكه مبلمان و اثاثیه منزل نو خریداری كنید، آن ها را بازسازی نمایید. مبلمان و اثاثیه منزل در صورت پارگی، شکستگی و یا رنگ رفتگی، تنها با یک تعمیر ساده و نسبت به قیمت اولیه بسیار ارزان می­ تواند به یک دست مبلمان شیک و نو تبدیل شود.

 
زندگی سبز
در صورت امکان بجای خرید وسایل و لوازم نو، لوازم دست دوم خریداری كنید. استفاده مجدد از كالا موجب صرفه‌جوئی در هزینه برای مصرف كننده می‌باشد.


زندگی سبز حتی الامکان وسایل و لوازمی را که بندرت استفاده می ­کنید كرایه کنید و یا قرض بگیرید. خرید بعضی از لوازم بصورت دسته دوم گاهی مفید است زیرا به این صورت هم هزینه زیادی پرداخت نکرده
­اید و هم به فرایند کاهش زباله کمک کرده ­اید.


زندگی سبز  در تهیه
مواد غذایی اسراف نکنیم. مواد غذایی از راه های مختلفی اسراف می­شود مثل اسراف در خرید میوه.


زندگی سبز  در مراسم ها سعی کنید به اندازه میهمانان غذا تهیه نمائید تا از تولید پسماندهای غذایی جلوگیری شود. اغلب ما در تهیه غذا زیاده­ روی می­ کنیم.


زندگی سبز   مابقی غذا را دور نریزیم بلکه با کمی تغیر تبدیل به غذای دیگری کنیم. می خواهید بدانید چطور؟ خب به این صفحه غذای بازیافتی سری بزنید و با راه های تهیه غذاهای بازیافتی آشنا شوید. ایده های بسیار جالبی را پیدا می کنید.دوست خوبم، شما هم فکر کن ببین برای اسراف و تبذیر چه پیشنهادهایی به ذهن ات می رسد. برای ما ارسال کن.زندگی سبز، سبک زندگی اسلامی ایرانی

کمينه

اطلاعات تماس با شما

بازخورد شما