07/23/2018 - دوشنبه 1 مرداد 1397
مصرف بهینه


نوک قلمها را باريک و فاصله سطرها را کم کنيد و از زياده روی در هزينه نمودن بيت المال بپرهيزيد زيرا که اموال مسلمانان نبايد متحمل ضرر شود.

حضرت علی (ع)

 ایرانیان از روزگاران قدیم با آموزه های دینی مانند قناعت، ساده زیستی و صرفه جویی خو گرفته بودند. در سبک زندگی قدیمی،بخش باقی‌مانده‌ی غذاها و مواد مصرفی، دوباره مصرف می‌شد. اگر هم مصرف باقی‌مانده، بهداشتی یا عقلانی نبود، به مصرف طیور می‌رسید. مادربزرگ های ما از خرده پارچه های اضافی لحاف چهل تکه درست می کردند.خرجشان به اندازه دخلشان بود و بخاطر زیاده خواهی زیر بار وام و قرض نبودند. بخاطر ساده زیستی و قناعت، زندگی شاد و بی دغدغه تری داشتند؟ در حال حاضر، در بعضی روستاها، زباله تولید نمی شود و همه‌‌ی باقی‌مانده‌ی غذاها به مصرف دام و طیور می‌رسد یا حتی تبدیل به کود می‌شود و این یعنی مصرف صحیح.  مصرف درست


رفته رفته الگوی مصرف مردم و سبک زندگی شان تغییر کرد واخلاقیاتی مثل تجمل گرایی، تجمل پرستی، مدگرایی و الگوهای نادرست رفتاری باعث شد که ما به اینجایی برسیم که می بینید. به جایی که نه تنها بخاطر درست مصرف نکردن باعث اتلاف منابع ملی می شویم بلکه باعث تخریب محیط زیست هم می شویم و بی تفاوت هستیم نسبت به نتیجه کارمان.آیا ما در رابطه با پسماندهای خود، که منجر به آلودگی هوا و زمین می‌شود، درست رفتار می‌کنیم؟ چقدر باعث می شویم آب‌های زیرزمینی آلوده شوند؟


یکی از شاخصه های سبک زندگی اسلامی ایرانی مسیله مصرف صحیح و بهینه است. مصرف بهینه یعنی ما باید بجا، به موقع و به اندازه مصرف کنیم. رسول خدا می فرماید مصرف صحیح به معنای کم مصرف کردن نیست. پس باید از نعمت های خدا در حدی که زندگی و سلامت خود و محیط زیست مان را حفظ کرده ایم استفاده کنیم.چرا که نعمت هایی که خدا در اختیار ما قرار داده است، مال و اموالی که داریم همه و همه امانت خدا نزد ماست و نباید با زیاده روی و مصرف غیر منطقی موجب تاثیر نامطلوب بر اجتماع، اقتصاد کشور و محیط زندگی مان شود.اسلام توجه زیادی به نحوه صحیح مصرف نعمت های مادی وغیرمادی خداوند شده. اسلام خست را ناپسند می شمارد ولی درست مصرف نکردن را هم قبیح می داند.

برای اینکه کمتر نقش آلوده کننده داشته باشیم باید الگوی مصرف صحیحی را برای خانواده تهیه كنیم.منابع روزی تمام می شوند. منابع فقط متعلق به ما نیست بلکه آیندگان نیز حق استفاده از آن را دارند.زندگی سالم فقط وفقط با رعایت مصرف منطقیو رعایت اعتدال ممکن می شود.

چند راهکار اصلاح الگوی مصرف و صرفه جویی جهت کاهش پسماند:

زندگی سبز لوازم یا مواد غذایی را هرچند مال آن کم باشد ضایع و بی فایده نکنیم. مثلا میتوان بعد از خوردن خرما یا میوه ها، دانه آن را بکاریم یا تخمه آنرا خشک کنیم. همچنین لباس های قابل استفاده خود را که دیگر نمی پوشیم به نیازمندان ببخشیم.
 
زندگی سبز كاغذكادوهای قبلا ً استفاده شده را می توانید مجددا ًبرای بسته بندی هدیه استفاده كنید.
 
زندگی سبز دانش آموزان لوازم التحریرخارجی را به کالای ایرانی ترجیح ندهند.
 
زندگی سبز می توانید باقیمانده غذا را به خوراک پرندگان وحیوانات خانگی خود یا همسایگان و دوستان برسانید.
 
زندگی سبز بجای خرید هدیه های معمول برای دوستان و اقوام خود، که شاید مورد نیاز یا علاقه آنها نباشد، به نوع دیگری از هدیه فکر کنید. مثلا ً ثبت نام در یک کلاس، خرید بلیط کنسرت یا بلیط بازی مورد علاقه وی و هدایایی نظیر این ها.

زندگی سبز بجای هدیه، به نوعی سرمایه گذاری فکر کنید. مثلا ً به باز کردن یک حساب پس انداز. دادن کارت هدیه بجای خرید اسباب بازی، لباس و امثالهم نیز ایده خوبی است تا بدین ترتیب هدیه گیرنده چیزی را بخرد که واقعاً ً به آن نیاز دارد.
 
زندگی سبز بجای گلهای زنده و بریده شده از گیاه اصلی، گل های زنده در گلدان یا گل های كاغذی هدیه دهید.
 
زندگی سبز بجای حوله ها و دستمال های کاغذی و یک بار مصرف از نوع پارچه ای آن استفاده کنید.
 
زندگی سبز بجای حوله ها و دستمال های کاغذی و یک بار مصرف از نوع پارچه ای آن استفاده کنید.

زندگی سبز گاهی یک کمد، تخت، میز تلویزیون قدیمی در نگاه اول وسیله ای کهنه و به دردنخور به چشم می‌آید. شما با کمی خلاقیت و هنر می‌توانید آن را به ‌وسیله‌ای زیبا و آنتیک تبدیل کنید. در این زمینه ضمن مشاوره با دست‌اندركاران هنرهایی نظیر پتینه، معرق، منبت و . . . می‌توانید با هزینه‌ای كم جلوه‌ای زیبا به خانه خود بدهید.
 
زندگی سبز لوازم تعمیری خود را بجای خرید مجدد، تعمیر کنیم.

زندگی سبز از دو روی کاغدها استفاده کنیم و پس از استفاده آن ها را جداگانه جمع آوری کرده و به غرفه های بازیافت بدهیم.
 
زندگی سبز
در میهمانی ها و گردش ها، از بكار بردن بشقاب، لیوان و سایر ظروف یکبار  مصرف خودداری کنید. استفاده از ظروف بادوام و قابل شستشو از راه های کاهش ورود زباله‌های پلاستیکی به محیط زیست است.
 
زندگی سبز کمتر کاغذ مصرف کنید. به تمام کاغذهایی که فقط روی یک طرف آنها نوشته اید و بعد دور ریخته اید فکر کنید. بله، قسمتی از کاغذها قابل استفاده بودند. جایی در کلاس یا خانه را به کاغذهایی اختصاص دهید که فقط روی یک طرف آنها نوشته شده و طرف دیگر آنها قابل استفاده است. می توانید از این کاغذها برای نوشتن یادداشت، چکنویس، یا چک پرینت استفاده کنید.

زندگی سبز از محصولات و كالاهایی استفاده کنیم كه در بسته‌بندی های قابل ببازیافت  به بازار ارایه  شده اند.

 

دوست خوبم، حالا نوبت شماست. راهکاری را که فکر می کنی برای مصرف صحیح و کاهش پسماندها وجود دارد برای ما ارسال کن تا بنام خودت همین جا ثبت کنیم.


زندگی سبز، سبک زندگی اسلامی ایرانی

کمينه

اطلاعات تماس با شما

بازخورد شما