07/23/2018 - دوشنبه 1 مرداد 1397
قناعت


وَالذینَ اذا اَنفَقوا لَم یسرفوُا و لَم یفتروُا وَ كانَ ‏بینَ ذلكَ قواماً  ( فرقان/ 67)

«آنان كسانی هستند كه هر گاه انفاق كنند، نه ‏اسراف كنند و نه سختگیری، بلكه در میان این دو، اعتدال‏ می ‏ورزند»

 

خب معلومه نیازهای آدمی تمامی نداره. گاهی خرید کردن هم برای ما یک نوع تفریح شده. حوصله مون که سر میره یه سر به بازار می زنیم و اینجاست که هر چه دیده بیند دل کند یاد... 

حالا اگه فکر دخل و خرج نباشیم و مرتب از این و اون قرض بگیریم که اوضاع بدتر میشه. از طرفی چون بنا به احتیاجمون کالا نمی خریم و از طرف دیگه چون به اندازه دخل، خرج نکرده ایم مشکلات اقتصادی  زیادی را به خانواده تحمیل می کنیم و در عین حال به تولید بیشتر زباله کمک کرده ایم و این یعنی محیط زیست آلوده تر.

 قناعت

یکی از سبک های زیبای زندگی اسلامی ایرانی که قدیما خیلی خوب رعایت می شد و الان کمتر به چشم میخورد بحث قناعت است. قناعت یعنی استفاده بهینه از امكانات زندگی و پرهیز از زیاده روی در هزینه ها و مصارف و رضایت به نعمت های الهی است، اگر چه اندك باشد، قناعت باعث آرامش و آسایش فرد و جامعه است و می توان از آن به عنوان معجزه زندگی نام برد. قانع کسی است که حرص و طمع نداره. قناعت نمود مناعت طبع و بزرگواری و زهد و تحمل آدمی است.  پس من مصرف كننده باید از مصرف بیش از حد نیاز خود داری كنم و قناعت داشته باشم.در اسلام به رعایت اعتدال در مصرف توصیه فراوان شده است. قناعت و به میزان نیاز از مال و ثروت استفاده کردن موجب می شود تا ثروت و امکانات در جریان تولید قرار گیرد و زمینه برای خودکفایی و شکوفایی اقتصاد و محیط زیست پایدار فراهم شود.

و اما راه و رسم قناعت کردن:

زندگی سبز   کمتر خرید کنیم کمتر مصرف کنیم. به عبارتی به اندازه نیاز خرید و مصرف کنیم.

زندگی سبز به خودت بگو که می خواهی قانع باشی یعنی به خودت تلقین کنی که می خواهی قانع باشی. مدام به خود بگو و بقبولان که باید قناعت کنی. تلقین برای قوی تر شدن عزم و اراده انسان برای انجام هر کاری از اهم واجبات است.

زندگی سبز به پایین دستی ات نگاه کن: به آن ها که از تو کمتر مال و منال دارند نگاه کن و خدایت را شکر کن. هستند کسانی که از تو محتاج ترند. این تو را تسکین می دهد و تو را به داشته هایت راضی و امیدوارتر می کند. به بالایی ها نگاه کنی فقط حسرت به بار می آید، حال خود دانی.

منتظر پیشنهاد شما در مورد قناعت هستیم.

زندگی سبز، سبک زندگی اسلامی ایرانی

کمينه

اطلاعات تماس با شما

بازخورد شما