12/13/2019 - جمعه 22 آذر 1398

پاسخ ما به انتقادها و پیشنهادهای شما

تاریخچه سازمان مدیریت پسماند
پاسخ های ما به بازخوردهای شما

خانم/ اقا سبحانی:  (در خصوص مصرف بی رویه پلاستیک) : برای کاهش مصرف پلاستیک برای خرید میوه و ... از کیسه های پارچه ای استفاده شود و کار دوختن کیسه ها نیز به زنان و مردان کم بضاعت داده شود و هر کس کیسه ی مخصوص به خود را داشته باشد.
پاسخ: در بسیاری ازمناطق شهرداری تهران، کار دوخت کیسه ها به زنان بی سرپرست واگذار شده است.

خانم/ اقا اکبریان (زباله های الکترونیکی): زباله های الکترونیکی بسیار آلوده کننده هستند. از اینرو جدا کردن آنها از سایر زباله ها بسیار ضروری می باشد. پیشنهاد می گردد، مرکزی در تهران برای جمع آوری و انباشت این قبیل زباله ها راه اندازی و با همکاری مراکز بازیافت و همچنین سامانه 137 (به منظور دریافت زباله حجیم از مردم درمحل) تمامی زباله های الکترونیک مانند تلفن همراه، رادیو، تلویزیون، باتری، سیم، رایانه و ..... جمع آوری و در گام اول در آن محل انباشت شود تا در مراحل بعدی برای بازیافت و یا نابودی آن تدبیر شود.
پاسخ: پیشنهاد شما به معاونت امور مناطق سازمان منتقل شد.

انتقاد خانم هدیه (ناکارمدی نرم افزارموبایل سرزمین سبز): باسلام با توجه به استقبال بالای جوانان و نوجوانان از نرم افزارهای مختلف در زندگی روزمره خود، بهتر است تا این سازمان نیز نزم افزار فعلی خود را که فقط جنبه اطلاع رسانی دارد به نرم افزازی با قابلیت های کاربردی تغییر دهد. با سرمایه گذاری اندک در این راستا چه توسط خود سازمان و چه از طریق اجرای مناقصه با سایر سرمایه گذاران، ظرف مدت کوتاهی این سامانه خود به یکی از منابع درآمدزای سازمان بدل میشود. نرم افزار فعلی قابلیت در آمد زایی نداشته و صرفا منعکس کننده اخبار سازمان می باشد که حتی بدون نرم افزار، از روی وب سایت نیز قابل برداشت است. اینجانب طرح های متعددی در نظر دارم که میتوانند کمک کننده بوده و در صورت تایید، براحتی قابل اجرا می باشند. خواهشمنداست تا راهنمایی بفرمایید که از چه طریقی میتوانم ایده های خود را با سازمان در میان بگذارم؟ (البته با حفط حریم خصوصی به منظور جلوگیری از کپی برداری ایده ها)
پاسخ: با روابط عمومی سازمان تماس حاصل نمایید.

کاربر مهمان (طرح پیمانکاری): سلام. به عینه شاهد بودم کشور عراق تولید زباله فراوانی دارد. مخصوصا از نوع قابل بازیافت، اما مدیریتی روی زباله ها ندارد. خواستم پیشنهاد بدهم حالا که الحمدلله روابط دو کشور حسنه است، قراردادی ببندید برای فروش تجهیزات مدیریت پسماند اعم از جمع آوری و بازیافت. و از این فرصت سرمایه گذاری استفاده کنید. البته قبل از شروع به کار باید شرایط این کشور سنجیده شود و مطابق آن اقدام صورت گیرد. شاید در نهایت به نتیجه برسید که دستگاههای بازیافت خانگی به آنها بفروشید یا اینکه به جای کارخانه های بزرگ دولتی بازیافت، کارگاههای کوچک تاسیس کنید که به صورت خصوصی توسط خود مردم اداره شوند. موفق باشید

کاربر مهمان (در خصوص دکه بازیافت کبکانیان):  ضمن تماس با متصدی غرفه وتذکر لازم به ایشان، به اطلاع می رساند بر اساس دستورالعملها وشرح وظایف ، متصدیان غرف بازیافت موظف می باشند پسماندهای خشک شهروندان را تحویل بگیرند، لیکن جهت صرفه جویی در زمان، سهولت در توزین ومحاسبه ارزش ریالی پسماندهای خشک و ارایه خدمات مطلوبتر، به دلیل قیمت مختلف پسماندهای خشک، ضمن آموزش موارد لازم توسط متصدی  به شهروند، شهروندان محترم در دفعات مراجعه بعدی، حتی المقدور  بایستی پسماندهای خشک را بطور تفکیک شده تحویل دهند.

خانم  سیمین (در خصوص سطلهای تفکیک تروخشک):  شهروند گرامی با مراجعه به واحد بازیافت ناحیه محل سکونت و یا از طریق سامانه 1888 شهرداری تهران موضوع مربوط به دریافت مخزن را با آدرس دقیق محل سکونت مطرح نمایند تا اقدام وراهنمایی لازم در این خصوص از طرف همکاران صورت گیرد. 

کاربر مهمان( عدم دریافت پسماند الکترونیکی در غرف): در حال حاضر در غرف بازیافت صرفأ تعویض باتریهای مستعمل با باطریهای نو (در قبال هر 7-5 عددباتری کهنه یک عدد باتری نو ) صورت می گیرد ، لیکن این سازمان با مشارکت بخش خصوصی برای جمع آوری کلیه پسماندهای الکتریکی والکترونیکی برنامه ای تدارک دیده است که در آینده نزدیک این قبیل پسماندها نیز در غرف تحویل گرفته شود.

شیوا شهبازی (بازیافت کاغذ در خوابگاه های دانشگاه): به منظور جمع آوری پسماندهای خشک واز جمله کاغذ تفاهمنامه ای با دانشگاه تهران منعقد شده که از دانشکده حقوق آغاز وبه تدریج به خوابگاه های پسران و سایر دانشکده های مربوطه  وکلیه ساختمان های آن گسترش خواهد یافت، همچنین طی برنامه ریزی صورت گرفته، این طرح  به سایر دانشگاهها ومراکز آموزشی وابسته نیز توسعه خواهد یافت. 

اخان صادقی (در خصوص استقرار مخازن پسماند خشک آبی): در راسته های تجاری واداری که امکان استقرار مخازن پسماند خشک وجود داشته باشد، ادارات مدیریت پسماند مناطق اقدام به استقرار مخازن آبی می نمایند (از جمله خیابان جمهوری) در سایر نقاط ضمن آموزش به اصناف پرزباله ومتقاضی، مخازن و کارتن پلاست آبی رنگ ارایه شده و زمان تحویل وهماهنگی جهت جمع آوری نیز انجام می گیرد، شایان ذکر است در صورت مراجعه به واحد بازیافت ناحیه مربوطه و یا از طریق سامانه 1888 شهرداری تهران این خدمات ارایه می شود. 

خانم/آقای حسینی(در خصوص پسماندهای فلزی): چنانچه نام وآدرس غرفه مذکور را مشخص می نمودند، مسئله مورد رسیدگی قرار می گرفت، اما بطور کلی دریافت کلیه پسماندهای خشک که لیست قیمیتی آن نیز در غرفه نصب گردیده جزو وظایف متصدیان غرف می باشد در صورت مشاهده موارد تخلف از طریق سامانه 1888 می توانند آدرس وموارد تخلف  را جهت رسیدگی اعلام نمایند.

سرکار خانم عرفانه مروج: ضمن سپاس فراوان از حسن توجه سرکارعالی به اطلاع می رساند طی سالهاي گذشته تيزرهای متعددی با مضمون مديريت بهينه پسماندهای شهری در قالب هاي رئال و انيميشن همراه با طراحی شخصيت هاي جذاب برای مخاطبين (مانند پيشول ،ميشول ، آقاي پاكی ، آقاي نيكی و...) توليد و در بازه هاي زمانی مختلف به صورت دنباله دار از شبكه های صدا و سيما پخش گرديد كه بازخورد مطلوب مخاطبين را نيز در پي داشت اما در شرايط كنونی با توجه به تعرفه بسيار سنگين پخش، انجام اين امر ميسر نمی باشد. با اين وجود به منظور استفاده از ظرفيت های رسانه ملی ،در برنامه های فرهنگی و اجتماعی سال94 اين سازمان بيشترين اعتبار بودجه ای خود را به توليد و ساخت برنامه های مشاركتی  با سازمان صدا و سيما اختصاص داده  و اجرای آن را در دستور كار دارد.

  جناب آقای عظیمی: طرح شما در استفاده از سطل 4گانه در تفکیک با درب خشاب دار به مسئول مربوطه ارائه خواهد شد. از شما متشکریم.

 جناب آقای حسامپیشنهاد شما در خصوص استفاده از واژه پسماند سوز بجای زباله سوز به مسئولین منتقل خواهد شد. از آنجائیکه پیشنهاد بجا و ارزنده ای بود به عنوان اولین قدم در اسلایدر صفحه اول پرتال از واژه پیشنهادی شما استفاده شد. از شما سپاسگزاریم.

خانم نیلوفر خدایاردر بخش پرسش ها و پاسخ ها که لینک آن در صفحه اول پرتال می باشد پرسش شما مطرح و پاسخ داده شد تا مورد استفاده سایر شهروندان نیز قرار گیرد.
شما می توانید با مراجعه به اداره بازیافت منطقه خود اقدام به تهیه سطل مخصوص ذخیره کاغذ باطله نمایید. آدرس ادارات بازیافت در منوی اطلاعات مفید موجود است.

آقا/ خانم رحیمی: موضوع به معاونت مربوطه جهت بررسی و اقدام منتقل شد.

آقای زارع نژاد: درخواست درج مقاله هایی در خصوص زباله سوز داشتید. در بخش مقاله های تخصصی و انگلیسی تعداد زیادی مقاله درج شد. در ضمن کل مقاله های درج شده در پرتال 202 عنوان در موضوعات مختلف پسماند می باشد.

آقای افشین هدایتی: مشکل شما به معاونت مربوطه ارجاع شد تا مشکل بررسی و حل شود.

آقای حسین غلامرضایی:  دستگاه معرفی شده از سوی شما برای این سازمان کاربرد ندارد.